FEL MENU

Mediáció - Önfejlesztés - Coaching

Stressz és betegség

Már az állatvilágban is megfigyelhetők stresszel összefüggő megbetegedések. Az anyjuktól túl korán elszakított kiscicáknál például az emberi asztmához nagyon hasonló légzési nehézségeket észleltek, szállítással együtt járó félelem a disznóknál gyomorfekélyt, a lovaknál foltos „kopaszodást” (alopecia) okozhat. Dr. Vernon Riley kísérletesen bizonyította, hogy egy rákra genetikailag fogékony egértörzsnél a stressz fokozta, a streszmentes környezet pedig nagymértékben csökkentette a rák megjelenésének gyakoriságát.

Embernél egy kicsit bonyolultabb a helyzet. Nincsenek – vagy alig vannak – önmagukban betegség-okozó helyzetek, hanem csak olyan magatartások, szokások, amelyekkel az ember a helyzetre reagál. A stressz szempontjából nem, vagy legalábbis nemcsak az a fontos, hogy mi történik velünk, hanem az is, hogy a történteket hogyan értelmezzük, hogyan éljük át. Az, hogy miként hatnak ránk egyes helyzetek, elsősorban attól függ, hogyan gondolkodunk róluk, milyen jelentést tulajdonítunk neki. Nemcsak az a fontos, ami velünk történik, sokkal fontosabb mi történik bennünk. Ettől függ ugyanis, hogyan fogunk megbirkózni a helyzettel. Betegség akkor alakul ki, ha az egyén megbirkózási módszere elégtelen, hibás, vagy nem felel meg a helyzetnek.

Embernél számos betegség gyakoriságát növeli a stressz. Mitől függ, hogy az egyén melyiket kapja meg? Részben a genetikai hajlamtól, részben a személyiségtől. Az állandóan lázasan tevékeny, túlzottan versengő természetű, ellenséges indulatokkal rendelkező ún. "A" típusú személyiség pl. infarktusra hajlamos. Az aggodalmaskodó, pesszimista, szorongó emberek ezzel szemben inkább emésztőrendszeri problémákkal küzdenek. A tartós feszültség túlterheltség izomfeszülés, mozgásszervi panaszok formájában ölt testet. A stressz az immunrendszert is károsíthatja, ami különböző fertőző betegségek – vagy súlyos esetben akár daganatok – formájában mutatkozhat meg. (Stressz és betegség)

A stressz számos pszichológiai hatást is kiválthat. Ide sorolható akár a kirobbanó öröm, megelégedettség is, ha sikerül egy nehéz helyzetet, feladatot, kihívást megoldani. Ha a stresszhelyzet tartósan fennáll, akkor szorongás, harag, agresszió, fásultság, vagy akár depresszió is kialakulhat. Az utóbbi évek felismerése, hogy a tartós feszültség, a túlzott nyomás gyakran kiégéshez vezet.

X

Érdeklődés/Jelentkezés

*A kód nem érzékeny a kis és nagybetűkre és nem tartalmazhat '0' -át!

Teszt kiértékelése:

X