A hormonok szerepe
Szexuális működéseinket a hipotalamusz vezérli. A hipotalamusz a középagyban helyezkedik el, szoros összeköttetésben áll az agyalapi miriggyel, és nagy szerepet játszik a vegetatív és hormonális működések irányításában. A hipotalamusz az agyalapi mirigy közvetítésével szabályozza a nemi hormonok termelődését is. A férfiaknál a nemi érést követően lényegében azonos a hormonszint. Ezzel szemben a női nemi működés, és ezzel együtt a hormontermelés ciklusos, ezért igen nagyok a havi hormoningadozások.
Mitől sok, mitől kevés
Mondani sem kell, hogy a nemi hormonok alapvetően befolyásolják a nemi érdeklődést, az azonban meglepő, hogy a szexuális vágyat, a libidót nők esetében is férfi jellegű – androgén – hormonok szabályozzák. Az ösztrogén ugyan fokozza a nemi vágyat – különösen a menstruációs ciklus első felében, a döntő tényező azonban az, hogy a mellékvesekéreg – az agyalapi mirigy utasítására – androgén (férfi típusú, tesztoszteronhoz hasonló) szexuális hormonokat termel. Ezek a hormonok szerkezetükben és hatásukban hasonlóak a férfi here által termel tesztoszteronhoz. Eléggé nyilvánvalónak tűnik, hogy a mellékvese androgén hormonjainak mennyisége csak töredéke a férfi tesztoszteron szintjének. Mindez jól magyarázza azt a közismert – és számos vizsgálattal megerősített – tényt, hogy a párkapcsolatokban a férfiak rendszerint keveslik, míg a nők sokallják a szexet.
A simogatás hatása
A női szexualitásban szerepet játszik egy oxitocin nevű hormon is. Az oxitocint a hipotalamusz termeli, és az agyalapi mirigy tárolja. Sokáig azt hittük, hogy csak a szülés és a szoptatás idején van szerepe. A szülés alatt gyorsítja és erősíti a méhizomzat összehúzódását, a szoptatás során az emlő tejmirigyeinek kivezető csöveire hat: összehúzódásukkal a tej egyenesen a baba szájába lövell. Ma már tudjuk, hogy az oxitocin termelést a testfelület egészéről kiinduló ingerek is beindíthatják. Egyes kutatók „dédelgető hormonnak” is nevezik, mivel akkor szabadul fel, ha gyöngéden átölelnek, simogatnak valakit. Növeli az érintés iránti érzékenységet, a meghittség érzését, szerepe van az orgazmus átélésében, sőt: több kutató szerint az oxitocinnak köszönhető, hogy sok nő számára az orgazmus nélküli szexuális együttlét is örömet okoz.