A férfi hazament és lemosta az asszony kocsiját. Ez az eléggé ismert anekdota jól illusztrálja témánkat..." lang="hu"/>
"Most menjen haza, és fejezze ki a felesége iránt érzett szeretetét" – mondta a pszichológus egy terápiás ülés végén a kliensének. A férfi hazament és lemosta az asszony kocsiját.
Ez az eléggé ismert anekdota jól illusztrálja témánkat. Egyrészt azt mutatja, hogy még akkor se mindig könnyű kifejezni a szeretetünket, ha nagyon akarjuk. Már ha azt akarjuk, hogy a másik megértse.
Ha a pár többé-kevésbé összeillik, akkor már minden simán megy? Amikor elmúlik a szerelem mitől alakul ki – vagy nem alakul ki – a mély társszeretet? Kötelező belefásulni a hétköznapokba? Adva van egy többé-kevésbé összeillő pár – és mégsem működik. Miért?
Valamennyien vágyunk arra, hogy szeressenek minket. De vajon mindig érezzük is a szeretetet? Hiszen nem elég, ha szeretnek, arra van szükségünk, hogy szeretve érezzük magunkat. De mi értelme van ennek a különbségtevésnek? Az, hogy a szeretet kifejezésének számos módja van – és nem biztos, hogy megértjük a különböző formákat.
Legtöbben szeretünk szeretet adni, szeretjük kifejezni érzéseinket. És milyen rossz érzés, ha a másik – legfőképpen párunk, partnerünk – nem reagál szeretetjelzéseinkre. Nem örül a gonddal kiválasztott ajándéknak, hagyja elszáradni a gyönyörű virágot, nem méltányolja, ha ágyba visszük a kávét, nem viszonozza szerető szavainkat, nem reagál ölelésünkre. Ilyenkor úgy érezzük, nem is szeret már. Először erőlködünk, egyre erősebben, „hangosabban” fejezzük ki a szeretetünket. Úgy, mint az egyszeri magyar turista Párizsban, aki – miután nem értették meg, amit magyarul kért az üzletben – hangosan és tagoltan megismételte ugyanazt, persze újra magyarul…
Erőlködünk, aztán visszahúzódunk, egyre üresebbnek, fásultabbnak érezzük magunkat. Kiürült a „szeretettankunk” – ahogy Gary Chapman házassági tanácsadó nevezi.
Chapman igen fontos megállapítása, hogy az emberek különböző módon, különböző „nyelveken” fejezik ki a szeretetüket – és csak azt (azokat) a nyelveket értik, amelyet beszélnek. Vagyis ha partnerük más szeretetnyelvet használ, akkor nem érzik szeretve magukat. Így – ha elbeszélnek egymás mellett – akár két összeillő ember szeretettankja is kiürülhet. Ahhoz tehát, hogy szeretettel, érzelmekkel teli párkapcsolatban élhessünk, meg kell tanulnunk egymás szeretetnyelvét.
A házasságot a szeretet élteti. Az, ha szeretünk, és szeretve érezzük magunkat. Ha tele van a szeretettankunk, akkor bátran és erősen nézhetünk szembe az élet számtalan kihívásával. Sokéves tanácsadói, mediátori tapasztalatunk alapján elmondhatjuk, hogy Chapman szeretetnyelveinek ismerete, használata jobbá, boldogabbá teszi a párkapcsolatokat. Ha beszéljük társunk szeretetnyelvét – és ő is a miénket –, akkor elkerülhető a kommunikációs zavarokból eredő félreértések nagy része. Akkor öröm hazamenni, hiszen ünneppé válnak a hétköznapok.
Ismered a saját szeretetnyelvedet/nyelveidet? Hát a párodét? Ha kitöltitek a tesztünket, és beszélgettek róla – már megtettetek egy fontos lépést.
Ha többre van szükségetek, keressetek bizalommal.